Wydanie nr 2

2017-10-12
Dział: ARTblog
Dział:

ARTblog

Lekcja życia

Autorka opowiadania: Julia Poźniak, uczennica klasy 6 

 

W niewielkim miasteczku, położonym w górach, żyła sobie dziewczynka o imieniu Alex.

 

Alex kochała spacery po górskich szlakach. Dziewczynka codziennie odwiedzała ciężko chorą babcię, która mieszkała w malutkim zamku, na samym szczycie potężnego wzniesienia. Zamek skrywał wiele tajemnic, a Alex uwielbiała przygody. Miała też jedną wadę – szybko wpadała w złość.

Pewnego razu, gdy przyszła do swojej babci, zobaczyła, że pod wycieraczką przed zamkiem znajduje się stalowa krata, a pod nią… przepaść. Alex nie chciała niepokoić tym swojej babci, dlatego przemilczała owe odkrycie.

W zamku pracował stary ogrodnik. Kiedy Alex poszła do niego i opowiedziała niesamowitą historię, ten poradził jej, aby się w to nie mieszała. Jednak ciekawość Alex na to nie pozwoliła.

Wieczorem, kiedy babcia poszła spać, dziewczynka postanowiła sprawdzić, co kryje się pod wycieraczką, którą widziała wcześniej. Przed zamkiem stało również krzesło – na pozór wydawało się ono zwyczajne, jednak z tyłu Alex spostrzegła czerwony przycisk. Natychmiast go nacisnęła. Krzesło zaczęło obniżać się w dół. Dziewczyna gwałtownym ruchem na nie wskoczyła. Była przerażona, podekscytowana, a zarazem zła, że nie odkryła tego wcześniej! Na samym dole ujrzała długi korytarz wypełniony starymi obrazami, nad którymi wisiały zapalone pochodnie. Oglądając portrety różnych osób, dostrzegła wizerunek swojego dziadka i wielu innych mężczyzn. Gdy miała już wracać na górę, jej uwagę przykuła znajoma podobizna. Okazało się, że jest to ogrodnik. Tylko jeszcze całkiem młody.

Wkrótce po tych wydarzeniach Alex zapytała ogrodnika, kto widnieje na portretach w podziemiach. Odpowiedział, że są to byli właściciele zamku. Alex była zachwycona tą informacją tak bardzo, iż natychmiast ruszyła na poszukiwania babci, ale nie mogła jej nigdzie znaleźć. W jednej z komnat natknęła się za to na bardzo starą księgę. Kiedy wzięła ją w ręce, okazało się, że jest to pamiętnik ogrodnika. Dziewczynka przeczytała w nim, iż zamek, w którym obecnie się znajdują, był kiedyś jego własnością, lecz przez to, że przejawiał złość oraz gorycz, stracił wszystko. Mężczyzna kochał swój ogród, miał w nim przepiękne róże, do których czuł sentyment, toteż postanowił pozostać na zamku i pracować jako ogrodnik.

Kiedy Alex dowiedziała się o tym, chciała, aby ogrodnik dokładnie opowiedział, jak to było, ale usłyszała z jego ust tylko takie zdanie: „Panuj nad złością, bo złośliwego sama złość pobije”.

Owa historia nauczyła Alex, żeby nie pielęgnować złości, bo to może zniszczyć jej życie.

Co sądzisz o tym artykule?

Dzień dobry!,
  • {słowo kluczowe} - szuka artukłów, stron
  • /t {słowo kluczowe} - szuka kategorii i tagów
  • /u {słowo kluczowe} - szuka użytkowników
  • /m {słowo kluczowe} - szuka elementu menu