Wydanie nr 2

2017-10-12
Dział: Moje sprawy
Dział:

Moje sprawy

Na czym gra carillonistka?

W Polsce są tylko trzy instrumenty, na których gra Monika Kaźmierczak. Za to można na nich zagrać wszystko – muzykę filmową, bluesa, nawet kawałki heavymetalowe.

 

Witek: Co kryje się pod tajemniczą nazwą „carillon”?
Monika Kaźmierczak: To instrument muzyczny składający się z co najmniej 23 dzwonów, posiadający możliwość gry ręcznej. Dzwony tego instrumentu znajdują się na wieżach kościelnych lub ratuszowych. Istnieją też carillony mobilne, montowane na konstrukcjach, które mogą się przemieszczać, poruszać np. na samochodzie.

Witek: Czyli źródłem dźwięku są w nich wielkie, kościelne dzwony?
Monika Kaźmierczak: Tak, też. Ważą one od kilku kilogramów do kilku ton. Na carillonie gra się, uderzając lub naciskając specjalną klawiaturę. Jej układ przypomina układ klawiatury fortepianowej, jednak zamiast klawiszy posiada szereg kołków połączonych metalową linką z sercem odpowiednich dzwonów. Gra się na carillonie także za pomocą nóg – podobnie jak w organach.

Witek: Pewnie niewiele jest w Polsce jest carillonów, skoro to taki mało znany instrument?
Monika Kaźmierczak: Są trzy carillony, i wszystkie znajdują się w Gdańsku. Jeden znaleźć można na wieży kościoła św. Katarzyny, drugi na wieży Ratusza Głównego Miasta, trzeci to carillon mobilny. Pierwszy polski carillon powstał w 1561 roku właśnie na wieży Ratusza Głównego w Gdańsku.

Witek: Jak została Pani carillonistką?
Monika Kaźmierczak: Będąc studentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, natrafiłam na ogłoszenia o kursie gry na carillonie, który zorganizowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Zgłosiłam się, ale kurs mi nie wystarczył. Wyjechałam na studia carillonowe do Holandii. Dostałam stypendium i szansę ukończenia studiów magisterskich. Studiowałam w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort.

Witek: Podobno carilloniści muszą mieć dobrą kondycję fizyczną?
Monika Kaźmierczak: Coś w tym jest 🙂 Rytuałem carillonisty jest wejście na wieżę. Czasami ma się do pokonania kilkaset stopni. W Europie najczęściej trzeba pokonać schody na własnych nogach. W USA w wielu miejscach są windy. Carillonów jest na świecie sporo i są w różnych czasem egzotycznych miejscach: Karaiby, Japonia, Izrael. Carillonista musi dotrzeć do instrumentu, jego życie więc to ciągłe podróże.

 

Monika Kaźmierczak to gdańska carillonistka, laureatka międzynarodowych konkursów gry na carillonie, dyrektor artystyczny Gdańskiego Festiwalu Carillonowego.

Co sądzisz o tym artykule?

Dzień dobry!,
  • {słowo kluczowe} - szuka artukłów, stron
  • /t {słowo kluczowe} - szuka kategorii i tagów
  • /u {słowo kluczowe} - szuka użytkowników
  • /m {słowo kluczowe} - szuka elementu menu